KONVERENTSIST


18. septembril 2019 korraldas Eesti Mälu instituut Patarei vangla hoovil rahvusvahelise konverentsi „Lõpu algus: 75 aastat massimõrvast Kloogal“, et meenutada üht suurimat Saksa okupatsiooni perioodil Eestis toimunud massimõrva. Klooga massimõrva kajastus, fotod poolpõlenud laipadest, tolle aja rahvusvahelises ajakirjanduses oli esimene ilmselge tõend avalikkusele hitlerliku Saksamaa toime pandud kuritegudest.

Konverentsile kogunes üle 70 inimese. Ürituse avas Eesti Vabariigi välisminister Urmas Reinsalu ning omapoolsed tervitussõnad ütles Eesti Juudi kogukonna esinaine Alla Jakobson. Oma läkituse saatis kohal viibijaile Israelis elav Theodore Balberyszski, kes on ilmselt viimane elusolev Klooga massimõrvast 1944. aastal eluga pääsenu. 

Konverentsi sissejuhatavas osas näidati dokumentaalkaadreid 1944. aasta sügisel Kloogal toimunust, mis olid filmitud vaid mõned päevad pärast massimõrva toimumist. Järgnesid ettekanded oma valdkonna asjatundjatelt Eestist, Leedust, Iisraelist, Prantsusmaalt, Soomest ja Taanist. Esinejad kõnelesid massimõrva jäädvustamisest holokausti memoriaalis Kloogal ning Yad Vashemi muuseumis Iisraelis, samuti juutide hävitamisest mujal Eestis ja Euroopas ning samuti holokausti mäletamisega seotud problemaatikast.

Konverents on järelvaadatav siit:


Esimene osa

Teine osa